05 יולי 2022

הסדרת מעמד בדרך הקלה

כך תגרמו לתהליך הסדרת המעמד שלכם להיות קל יותר, קצר יותר, יעיל ואפילו מהנה 

הכרתם בן זוג זר ואתם מעוניינים להסדיר את המעמד שלו בישראל? כמה נקודות להן כדאי שתשימו לב בכדי להקל על הליך הסדרת המעמד.

הסדרת מעמד לבני זוג – נקודות שחושב להכיר

 1. לפני שמתחילים – קחו אויר!
  הליך הסדרת מעמד של אזרח ישראלי הינו הליך מורכב אשר עלול להמשך מעל לחמש שנים.
  נכון, יש זוגות שמצליחים לקיים תהליך בזק של פחות משנה, ראינו גם כאלה, אבל כדי שלא יגמר לכם האויר בדרך, כדאי שתתכוננו להימשכות ארוכה יותר של התהליך.

 2. בחרו עורך דין שאתם מתחברים אליו באופן אישי
  עורך הדין הגירה שילווה את הליך הסדרת המעמד שלכם תהיה נוכחות קבועה בחיים שלכם לאורך כל ההליך, ולכן חשוב שתבחרו טוב. פגשו את עורך הדין שלכם לפני תחילת העבודה, וודאו שאתם סומכים עליו ברמה המקצועית והאישית כאחד, וצאו לדרך בהצלחה!

 3. כל המסמכים נולדו שווים!
  בתוך התהליך ידרוש אתכם משרד הפנים מסמכים רבים. את כולם תצטרכו להמציא כדי לסיים את התהליך. שימו לב להתייחס לכל בקשת מסמך ביעילות ובזריזות ולדאוג שהמשמך יגיע למשרד הפנים בהקדם האפשרי.

  שימו לב: בין המסמכים שעל בני הזוג להמציא למשרד הפנים לצורך הסדרת מעמד: תעודת לידה, תעודת יושר, תעודת רווקות, תעודת נישואין (אם יש), תמונות וראיות המוכיחות את כנות הקשר בין בני הזוג ועוד. לעתים רבות, המסמכים נדרשים בחותמת "אפוסטיל", אשר ניתנת במדינות המוצא של בני הזוג או מהשגרירות בישראל, בהתאם לנסיבות המקרה.

 4. התכוננו היטב לראיון
  שלב הראיון הוא משמעותי ביותר להצלחת התהליך. התרשמות טובה של נציג משרד הפנים מהתשובות שלכם תקל עליכם בהמשך התהליך ותמנע עיכובים מיותרים. לכן, חשוב מאוד להתכונן היטב לראיון, לשוחח עם עורך הדין שלכם ולקבל ממנו כמה שיותר מידע שיכין אתכם טוב יותר לראיון.

 5. בזמן הראיון
  בואו מוכנים ומזומנים. שבעים, אחרי מנוחה וביכולת ריכוז מלאה. הקשיבו לכל שאלה, הבינו את המשמעות שלה, ותנו תשובה אמיתית ומלאה. אם לא הבנתם שאלה – בקשו מהמראיין לנסח אחרת את השאלה (כן, כן, ממש אמרו לו "אני לא בטוח/ה שהבנתי את השאלה, את/ה יכול לנסח שוב?).

  חשוב שתעבירו למראיין את המסר וההבנה שאתם מקיימים זוגיות ושותפות אמיתית בחיים.

 6. שמרו את האצבע על הדופק, ונהלו תהליך מסודר
  רשמו לעצמכם ביומן גוגל כל אינטראקציה עם משרד הפנים. תעדו כל מסמך ששלחתם וכל תשובה שקיבלתם, ואם חלפו יותר מ-3 חודשים בין תקשורת לתקשורת, התייעצו עם עורך הדין שלכם. הליך קצר הוא כזה שהמרווחים בין האינטראקציות שלו הם קצרים ככל הניתן.

 7. שימו לב לויזה שלכם
  משרד הפנים מחוייב לרצף של ויזות מהרגע שקיבלתם את הויזה הראשונה, וזאת עד לסיום ההליך. שימו לב שאתם לא נופלי םבין הכזאת, ושהרצף הזה אכן נשמר, כלומר שתמיד תהיה לבן הזוג שלכם ויזה בתוקף.

 8. לא יוצאים לחו"ל בלי אנטרי-ויזה
  נוסעים לבקר משפחה או לחופשה בחו"ל? לפני כל יציאה לחו"ל אל תשכחו לבדוק שיש לבן הזוג הזר אנטרי-ויזה עדכנית בדרכון.
 1. נשואים? הרווחתם.
  הליך הסדרת המעמד אצל זוגות נשואים הנו קצר משמעותית: אם הגשתם את כל המסמכים כנדרש, ובן הזוג הזר שוהה באופן חוקי בישראל, בן הזוג יהיה זכאי לקבל ויזה מסוג ב/1 כבר בפגישה הראשונה של הגשת המסמכים. ויזה ב/1 היא ויזת תייר עם אשרת עבודה בתוקףלחצי שנה, ובסיומה, במידה והיה לכם ראיון מוצלח, תקבלו ויזה מסוג א/5 המקנה לזר את כל הזכויות הבריאותיות והסוציאליות (תושבות ארעית).

 2. הגישו בזמן את הבקשה לאזרחות / תושבות קבע
  לקראת סיום ההליך, ומוקדם ככל הניתן, הגישו את הטפסים הנדרשים לצורך מתן אזרחות / תושבות קבע. כמו כל שלבי ההליך, גם שלב הסיום יכול להתארך, והגשת הבקשה לאזרחות / תושבות קבע בזמן הנכון, תוודא שאתם מקיימים הליך קצר ככל האפשר

קליק למידע נוסף על הסדרת מעמד לבן זוג זר.

בהצלחה!

********************************

עו״ד זרי חזן מכהן כיו"ר וועדת הגירה ועובדים זרים של לשכת עורכי הדין. במסגרת הוועדה אנו פועלים למען הסדרת מדיניות ברורה ומוגדרת בתחום זה תוך הסדרת חקיקה.  

משרד עורכי דין "זרי חזן ושות' הוקם בשנת 2004 בידי עו"ד זרי חזן, בוגר המרכז הבינתחומי בהרצליה ובעברו בכיר בעולם התקשורת. צוות המשרד מורכב כולו מעורכי דין יוצאי הדרגים הגבוהים של המערכת המשפטית במגזר הציבורי או משרדים מובילים, בעלי ניסיון רב בליטיגציה ומומחיות בתחומי העיסוק של המשרד.