14 נובמבר 2023

ויזה לישראל – איך מתחילים בתהליך ומה צריך לדעת?

אזרח זר המעוניין להיכנס לישראל יוכל לעשות זאת רק אם יעמוד בחוק הכניסה לישראל, עולים חדשים פטורים מכלל זה ומכוח חוק השבות זכאים להיכנס לארץ. ישנם גם מקרים של מדינות הפטורות מאשרת כניסה לישראל, כלומר המדינה אינה דורשת ויזה מראש על מנת שאזרחיה יגיעו למדינה, הן מדינות שיש להן הסכמי פטור הדדיים מוויזה בשל הצבעתן באו"ם בעד הקמת מדינת ישראל או בעלי קשרים מסחריים או דיפלומטיים עם מדינת ישראל. חשוב להבין את ההבדל בין כניסה לישראל לבין מגורים בישראל, ההבדל העיקרי בין שני המצבים הוא ששהייה בישראל למעלה משלושה חודשים מחייבת אישור שהייה, גם לאזרחי מדינות הפטורות מהוצאת ויזה לישראל. כדי להבין את החוקים והכללים לעומק, מומלץ לקבל ייעוץ מקצועי על ידי עורכי דין מוסמכים בתחום ההגירה, ממש כמו עורכי דין של משרד עורכי דין זרי חזן ושות'.

אז מי צריך ויזה לישראל?

כאמור, כל אדם המבקר בישראל למטרת תיירות או מבקר לתקופה שלא תעלה על שלושה חודשים יכול להיכנס לישראל ללא צורך בהנפקת ויזה לישראל. אזרחי מדינות מסוימות יקבלו אשרת כניסה (ויזת תייר) עם הגעתם לישראל, בעוד שאזרחי מדינות אחרות יצטרכו להיערך לוויזה מראש, במדינת מוצאם, לאחר פנייה לשגרירות או לקונסוליה בארצם, אחרת לא יורשו להיכנס לישראל. ויזת תיירות מכסה גם ביקורים נוספים בנסיבות מסוימות, כמו בני זוג וילדים של מהגר עבודה זר הפועל בישראל, או מבקר עסקים המגיע לפגישות עסקיות לרבות פגישות, דיונים וכדומה. אזרחי מדינות שאינן מחייבות אשרת כניסה לישראל לפני ההגעה לישראל יקבלו אישור בכניסה לישראל, בביקורת הגבולות.

תמיד יש יוצא מן הכלל

במבט ראשון נראה כי אזרחי מדינות הפטורות מהוצאת ויזה לישראל יכולים לעבור בקלות בגבולות המדינה ולקבל אשרת כניסה ללא בעיות וללא כל חשש. בפועל, המציאות מראה שלכל כלל יש יוצא מן הכלל. ובכל זאת נשאלת השאלה, האם כל אזרחי המדינות הללו יכולים להיכנס ולבקר בישראל בכל עת שירצו? התשובה היא שזה לא תמיד אפשרי בפועל. ישנם מקרים לא מעטים בהם גם מי שלא זקוק לוויזה מראש לא יורשה להיכנס לארץ. במקרים אלו ניתן להיעזר בשירותיהם של משרד עורכי דין זרי חזן ושות' והם יעזרו לכם לערער על החלטה זו.