07 אוגוסט 2022

קבלת אזרחות ישראלית: משרד הפנים וההליכים שבדרך – 7 טיפים חשובים

בין אם אתם מבקשים אזרחות ישראלית על בסיס זוגיות, עלייה, או כל סיבה, הומניטרית או אחרת – כאשר אנו יוצאים לתהליך של קבלת אזרחות ישראלית, זהו המסע המשותף שלכם ושלנו, מול משרד הפנים. 

שלב הסיום לעולם יהיה מרגש.

דיני ההגירה בישראל סבוכים ומורכבים, אפשרויות ההגירה למדינה מוגבלות, והן תלויות במערכת מסועפת של תנאים לקבלת אזרחות ישראלית, הכוללת מגוון חוקים, תקנות ונהלים.

איך להגיע מוכנים ולצלוח את התהליך? הטיפים שלנו

הדרישות לקבלת אזרחות ישראלית משתנות ממקרה למקרה ואפילו מאדם לאדם, ולכן הטיפול בכל תיק דורש התאמת אסטרטגיה מדויקת אך דינמית, כזו שתוכל לעקוב אחר כל הנהלים הנגזרים מהחלטות משרד הפנים, ונתונים לשיקול דעתם של הפקידים.

הטיפים הבאים עשויים להגדיל את סיכויי ההצלחה של קבלת האזרחות הישראלית שלכם:

  1. קחו נשימה

קיצור תהליכים בהחלט הופך לאפשרי במידה ואתם מלווים בעורך דין מומחה הגירה, אך חשוב לזכור שמדובר בתהליך ארוך שדורש את אורך הרוח שלכם. 

הסבלנות אליה אתם נדרשים, תעזור מאוד גם כאשר אתם מתנהלים מול אנשי משרד הפנים; התנהגות מנומסת, נעימה ורגועה – אך אסרטיבית, היא זו שתקדם אתכם בתהליך הבירוקרטי. 

  1. בצעו כל משימה לפני שיפוג תוקף המשימה הקודמת 

התהליך כולל שלבים רבים, חשוב לבצע כל אחד מהם בזמן ולפני המועד האחרון, כדי לא לאפשר מצב של תקיעת התהליך. למשל, אם אתם נדרשים להאריך את רישיון הישיבה הארעי, השלימו זאת לפני פקיעת תוקף האשרה הקודמת.

  1. מבקשים אזרחות לבן/בת זוג? טפחו את הזוגיות

טיפ שנשמע קצת מוזר אבל חשוב מאוד משתי סיבות: האחת – זוגיות טובה היא מה שיעזור לכם לצלוח את התהליך הלא פשוט הזה. השנייה – גירושין או פרידה יחזירו אתכם לנקודת ההתחלה וימנעו את קבלת האזרחות. 

אנחנו לגמרי מאמינים בקשר זוגי שמנצח את המכשולים. ההמלצות שלנו:

-קבעו לכם זמן זוגי מידי שבוע, שיוקדש לטיפוח הקשר
-מצאו תחביב משותף – זה יכול להיות טיפוח גינה, טיולים בטבע, ספורט, או כל דבר ששניכם אוהבים
-אל תוותרו על הומור במערכת היחסים. הוא התרופה הכי טובה לגוף ולנפש.

  1. דעו את זכויותיכם בראיון משרד הפנים

שימוש בזכויות המגיעות לכם יכול להעלות משמעותית את סיכויי ההצלחה של הריאיון, ולמנוע אי הבנות קטנות שעלולות חלילה להסתיים בגירוש מהארץ:

-בתהליך קבלת אזרחות ישראלית, המבקש זכאי למלווה או עורך דין בעת כל ראיון של משרד הפנים
-בנוסף, המבקש זכאי לעריכת הריאיון בשפת האם שלו 
-לאחר קבלת דחייה בשל התרשמות שלילית של המראיין, זכאי המרואיין לבקש עיון חוזר בפרוטוקול הריאיון ובמסמכי התיק

  1. חסר לכם מסמך? כתבו הסבר

הצגת מסמכים בזמן היא תנאי הכרחי להמשך התהליך לקבלת אזרחות ישראלית, והיא כפופה להחלטות מתגלגלות של משרד הפנים. יש מסמך שאתם יודעים שלא תוכלו להשיג? יהיה עליכם להציג מסמך המסביר ומוכיח את הבעייתיות שבהשגת המסמך המבוקש. לדוגמה, במידה והתבקשתם להציג חוזה שכירות ואתם חיים בבית ההורים – תוכלו להגיש מכתב הסבר והוכחות, הכולל את חתימת ההורים.

  1. התייעצו עם עורך דין לפני הגשת הבקשה למשרד הפנים

בין אם המקרה שלכם כולל מורכבות מיוחדת ובין אם מדובר בתהליך שאמור לעבור "חלק" כגון תהליך התאזרחות של עולה חדש, מומלץ לפנות לעורך דין מומחה הגירה ולקבל ייעוץ ראשוני, עוד לפני שיצרתם כל קשר עם משרד הפנים. ייעוץ כזה יכול למנוע אי נעימויות ולאפשר פתירה מוקדמת של תרחישים לא רצויים.

  1. קיבלתם אזרחות? מזל טוב!

בהרבה מקרים עדיין נדרשות פעולות נוספות שיבטיחו את השהייה החוקית שלכם בישראל באופן קבוע. 

חשוב לכם לצלוח את התהליך בליווי אישי וצמוד, מהמומחים בעלי הניסיון הרב ביותר בתחום, והיכרות עמוקה עם כל לשכות משרד הפנים בישראל? ייתכן ששירות הליווי האישי של משרד עו"ד זרי חזן מתאים בדיוק בשבילכם. 

לבדיקת התאמה אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר.