אזרחות ישראלית מעניקה זכויות וחובות אזרחיות, כגון זכויות הצבעה בבחירות (זכויות פוליטיות), זכות לדרכון ישראלי, זכות תנועה בלתי מוגבלת מהארץ והחוצה ועוד. לכן רבים שאינם זכאים לאזרחות בנקודת הפתיחה, אולם סבורים שהם מקיימים את התנאים לכך, מעוניינים לברר על קבלתה.

רוצים לדעת איך מקבלים אזרחות ישראלית? כל התשובות במדריך הבא.

לכל מקרה יש חוקים משלו

הבסיס החוקתי לקבלת אזרחות ישראלית נוסח עוד ב-1952, במסגרת "חוק האזרחות", אם כי ברור מדוע במהלך העשורים שחלפו מאז חלו שינויים והתאמות. ברמה הכללית ידועים כיום כמה תרחישים עיקריים בהם אפשר לקבל אזרחות, ביניהם:

  •           אזרחות מכורך חוק השבות, בהתאם לסעיף 2 לחוק האזרחות
  •           אזרחות מכורך הישיבה בישראל טרם הקמתה (סעיף 3), עבור לא יהודים
  •           אזרחות מכוח הלידה – התנאי הבסיסי, המקנה אזרחות למי שנולד בישראל, שהוריו היו אזרחי ישראל או לחלופין למי שנולד במדינה אחרת אולם הוריו היו בעברם אזרחי ישראל שחיו במדינה
  •           אזרחות בישראל מכוח ההתאזרחות, הניתנת כשלעצמה לאחר עמידה בתנאי יסוד: שהות בישראל במשך שלושה שנים לפחות מבין החמש שקדמו למועד הגשת הבקשה, זכאות לישיבה בישראל ל בסיס קבע, ידיעת השפה העברית, מוכנות לוויתור על האזרחות הקודמת ועוד.

חשוב להדגיש כבר בשלב הזה שהתנאים לקבלת אזרחות בישראל משתנים בהתאם למקרה ולסטטוס האישי של הפונה, וקיים מגוון של נהלים שעל פיהם יש לפעול בהתאם להחלטת משרד הפנים. לכן חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין לקבלת אזרחות ישראלית, שמכיר את התחום ויודע כיצד ניתן להתנהל בתרחישים השונים על מנת להגדיל את הסיכויים לאישור הבקשה.

לדוגמה, במקרה המבוסס על נוהל קבלת אזרחות לאחר ויתור על אזרחות בעבר, יש להגיש את הבקשה בחו"ל. במקרה כזה, המבקש אזרחות יצטרך לפנות לקונסוליה הישראלית במדינת מושבו ולבצע את הפעולות הנדרשות לקבלת האזרחות טרם הגעתו לארץ. משרד עו"ד זרי חזן יסייע לו בשלט רחוק במקרה זה ויידע ללוותו ולהכווינו בצורה משפטית מקצועית גם ממקום מושבו של המבקש, כך שיוכל להגיע לארץ עם כל האישורים המתאימים הנדרשים לקבלת אזרחות ישראלית. 

אולם, במקרה אחר של בקשה אזרחות, כאשר נישואין הן הבסיס לבקשת קבלת האזרחות, התנאי המחייב למעשה יהיה הפוך: שהזר נמצא בישראל כבר לפחות שלוש שנים מתוך חמש השנים האחרונות. משרד הפנים בוחן יציאות שונות מהארץ בבחינת בקשה לקבלת אזרחות ישראלית על סמך קריטריון זה, ועל הפונה להצדיק את יציאותיו השונות באופן שלא ימנע את קבלת בקשתו. 

כך התהליך נעשה יותר נוח

משרד עו"ד הגירה זרי חזן הוא הכתובת למחפשים עורך דין לקבלת אזרחות ישראלית. המשרד הוא בעל בקיאות עמוקה ורחבה בנהלים השונים והרבים, כמו גם בתקדימי העבר המשפטיים, שילוב המאפשר לנו לתת את המענה הנכון והמדויק בכל מצב.

אנחנו שמים דגש על ליווי אישי וצמוד של הלקוחות, תוך הבנה שלכל מקרה בתחום יש בוודאי את המאפיינים הייחודיים משלו. כל לקוח חדש שנכנס למשרדינו ומבקש להגיש בקשת אזרחות ישראלית יקבל מענה פרטני, יסודי ומדוקדק, הכולל בחינת הנסיבות של כל מקרה לעומק, הכרת פרטיו, ובהתאם לכך התאמת הגשת הבקשה לקבלת אזרחות או שהייה בהתאם לנוהל הנכון והמתאים לנסיבות. 

במקרים מסוימים, בנוסף על עמידה בתנאים לקבלת אזרחות ישראלית על פי הרובריקה המתאימה בנוהל משרד הפנים ייתכנו כאמור גם תנאים אחרים כגון: הקמת מרכז חיים בישראל, ידיעת שפה עברית ועוד. התנאים האלו קשורים בקריטריון הרלוונטי לבקשת קבלת האזרחות הישראלית, ועל כן יחולו רק בהתאם לנסיבות המקרה. אין ספק שחשוב להכיר אותם ולדעת כיצד להתנהל ביחס אליהם, למשל בכל הנוגע לדרכי איסוף המסמכים הרלוונטיים או להתנהלות מול השחקנים השונים בשדה המשחק. 

במהלך השנים צברנו ניסיון והכרות עמוקים עם לשכות משרד הפנים השונות ברחבי הארץ ועם דרכי פעולתם. אנו מכירים הן במגבלות, והן באפשרויות שמשרד הפנים מעניק לפונים לקבלת אזרחות. על כן יש לנו גם פרספקטיבה רחבה יותר וראייה מערכתית כוללת לגבי ההליכים השונים, שמסייעות ללקוחותינו לכל אורך הליך קבלת אזרחות ישראלית. 

בגדר חובה: סבלנות

שני דברים אחרונים שיש לקחת בחשבון הם שהליכי קבלת אזרחות ישראלית עשויים לקחת זמן רב, כך שרצוי להצטייד במידה לא מבוטלת של סבלנות. עורך דין לקבלת אזרחות ישראלית יקצר בוודאי תהליכים ואת פרק הזמן הדרוש עד להשלמת המשימה, אבל עדיין ברור שלא תוכלו לסיים את התהליך תוך ימים בודדים.

דגש חשוב נוסף הוא שבמהלך הליך אזרחות ישראלית, עשויות להיות מוטלות על המבקש הגבלות שונות שכדאי להכיר אותן ולהתייחס אליהן. כך למשל, במקרה של בן/ בת זוג נשואים לאזרח ישראלי, מדובר בהליך אשר דורש עד שמונה שנים עד לקבלת אזרחות. התמקצעות רבת השנים של משרדינו מאפשרת לנו לקצר את אורך ההליכים ככל שניתן, לייעץ ללקוחותינו לגבי ההגבלות השונות ולפעול במקביל על מנת להסירן .

במהלך כל הליך קבלת אזרחות, יש צורך להסדיר את אשרות השהייה באופן שיאפשר שהייה רציפה ללקוח בישראל באופן חוקי, לרבות קבלת אישורי עבודה במהלך תקופה זו, וכן לא יפגע בעמידה בקריטריונים של הליך קבלת האזרחות הישראלית או בתעודת תושב קבע בישראל.

חשוב להדגיש שגם לאחר קבלת האזרחות הישראלית, יש בחלק גדול מהמקרים צורך בביצוע פעולות נוספות. האזרחות הישראלית לראיה היא רק תנאי אחד לקבלת אשרת שהייה חוקית בישראל, המקנה למעשה תושבות, לצד אשרת ישיבת קבע ותנאים נוספים שעשויים לאפיין מקרה נתון. לכן זו יכולה להיות רק נקודת ההתחלה שלכם או של אדם הקרוב לכם, במסע לעבר הגשמת היעד.

משרדינו שוקל את האסטרטגיה הטובה ביותר לקבלת אזרחות ישראלית בכל מקרה ומקרה ומעניק סיוע משפטי מקצועי מהשורה הראשונה לכל לקוחותינו. 

ראו גם: ויזה לישראל