איך מקבלים אזרחות ישראלית? המדריך המלא לפניכם

קבלת אזרחות במדינת ישראל, הדמוקרטיה הליברלית היחידה במזרח התיכון, היא תהליך לא פשוט שלא תמיד מסתיים בתוצאה המבוקשת.

הדרישות מורכבות מאוד, לרוב בלתי מובנות למי שמגיע מבחוץ, ומצריכות סיוע של עורך דין הגירה ישראלי. ובכל זאת, תושבים חסרי אזרחות ועוד רבים השוהים בישראל בוחרים להיכנס לתהליך.

למה כדאי להגיש בקשה לאזרחות ישראלית?

אזרחות ישראלית מעניקה זכויות וחובות אזרחיות, כגון זכויות הצבעה בבחירות (זכויות פוליטיות), זכות לדרכון ישראלי, זכות תנועה בלתי מוגבלת מהארץ והחוצה ועוד. לכן רבים שאינם זכאים לאזרחות בנקודת הפתיחה, אולם סבורים שהם מקיימים את התנאים לכך, מעוניינים לברר על קבלתה.

עם כל הקשיים, ישראל היא מדינה נפלאה לחיות בה, עם מדד איכות חיים גבוה.

מהן הדרכים האפשריות לקבלת אזרחות במדינת ישראל?

הבסיס החוקתי לקבלת אזרחות ישראלית נוסח עוד ב-1952, במסגרת "חוק האזרחות", אם כי ברור מדוע במהלך העשורים שחלפו מאז חלו שינויים והתאמות. ברמה הכללית ידועים כיום כמה תרחישים עיקריים בהם אפשר לקבל אזרחות, ביניהם:

  •           אזרחות מכורך חוק השבות, בהתאם לסעיף 2 לחוק האזרחות
  •           אזרחות מכורך הישיבה בישראל טרם הקמתה (סעיף 3), עבור לא יהודים
  •           אזרחות מכוח הלידה – התנאי הבסיסי, המקנה אזרחות למי שנולד בישראל, שהוריו היו אזרחי ישראל או לחלופין למי שנולד במדינה אחרת אולם הוריו היו בעברם אזרחי ישראל שחיו במדינה
  •           אזרחות בישראל מכוח ההתאזרחות, הניתנת כשלעצמה לאחר עמידה בתנאי יסוד: שהות בישראל במשך שלושה שנים לפחות מבין החמש שקדמו למועד הגשת הבקשה, זכאות לישיבה בישראל ל בסיס קבע, ידיעת השפה העברית, מוכנות לוויתור על האזרחות הקודמת ועוד.
  •           אזרחות דרך נישואין – אדם הנשוי לאזרח ישראלי עשוי להיות זכאי לאזרחות ישראלית, בהתאם תהליך מורכב האורך 5 שנים לפחות ומכונה "ההליך ההדרגתי" הכולל בין השאר מתן הוכחות לאמיתות הקשר בין בני הזוג.

מהו נוהל משרד הפנים בכל אחת מהדרכים? 

התנאים לקבלת אזרחות בישראל משתנים בהתאם למקרה ולסטטוס האישי של הפונה, וקיים מגוון של נהלים על פיהם יש לפעול בהתאם להחלטת משרד הפנים. לכן כל כך חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין לקבלת אזרחות ישראלית, המכיר את התחום ויודע כיצד ניתן להתנהל בתרחישים השונים על מנת להגדיל את הסיכויים לאישור הבקשה.

להלן מספר דוגמאות:

נוהל קבלת אזרחות ישראלית לאחר ויתור עליה בעבר

במקרה זה, מבקש האזרחות נדרש להגיש את הבקשה בחו"ל. יהיה עליו לפנות לקונסוליה הישראלית במדינת מושבו ולבצע את הפעולות הנדרשות לקבלת האזרחות טרם הגעתו לארץ. משרד עו"ד זרי חזן יסייע לו בשלט רחוק במקרה זה ויידע ללוותו ולהכווינו בצורה משפטית מקצועית גם ממקום מושבו של המבקש, כך שיוכל להגיע לארץ עם כל האישורים המתאימים הנדרשים לקבל אזרחות ישראלית. 

נוהל קבלת אזרחות ישראלית דרך נישואין

כאשר נישואין הם הבסיס לבקשת קבלת האזרחות, התנאי המחייב למעשה יהיה הפוך: על הזר להיות נוכח בישראל כבר לפחות שלוש שנים מתוך חמש השנים האחרונות. משרד הפנים בוחן יציאות שונות מהארץ בבחינת בקשה לקבל אזרחות ישראלית על סמך קריטריון זה, ועל הפונה להצדיק את יציאותיו השונות באופן שלא ימנע את קבלת בקשתו. 

דרישות נוספות של משרד הפנים

בנוסף על עמידה בתנאי נוהל משרד הפנים לקבלת אזרחות ישראלית, רשאי המשרד להעמיד גם תנאים אחרים כגון: הקמת מרכז חיים בישראל, ידיעת השפה העברית ועוד. התנאים האלו קשורים בקריטריון הרלוונטי לבקשת קבלת האזרחות הישראלית, ועל כן יחולו רק בהתאם לנסיבות המקרה. אין ספק שחשוב להכיר את התנאים השונים ולדעת כיצד להתנהל מול הגורמים השונים בתהליך הגשת הבקשה, כמו גם לבצע בצורה נכונה את איסוף המסמכים הרלוונטיים.

איך ניתן למקסם את סיכויי הצלחת הבקשה?

ליווי של משרד עו"ד הגירה זרי חזן הוא הכתובת למחפשים עורך דין לקבלת אזרחות ישראלית. המשרד הוא בעל בקיאות עמוקה ורחבה בנהלים השונים והרבים, כמו גם בתקדימי העבר המשפטיים, שילוב המאפשר לנו לתת את המענה הנכון והמדויק בכל מצב.

אנחנו שמים דגש על ליווי אישי וצמוד של הלקוחות, תוך הבנה שלכל מקרה בתחום יש בוודאי את המאפיינים הייחודיים משלו. כל לקוח חדש שנכנס למשרדינו ומבקש להגיש בקשת אזרחות ישראלית יקבל מענה פרטני, יסודי ומדוקדק, הכולל בחינת הנסיבות של כל מקרה לעומק, הכרת פרטיו, ובהתאם לכך התאמת הגשת הבקשה לקבלת אזרחות או שהייה בהתאם לנוהל הנכון והמתאים לנסיבות. 

במהלך השנים צברנו ניסיון והכרות עמוקים עם לשכות משרד הפנים השונות ברחבי הארץ ועם דרכי פעולתם. אנו מכירים הן במגבלות, והן באפשרויות שמשרד הפנים מעניק לפונים לקבלת אזרחות. על כן יש לנו גם פרספקטיבה רחבה יותר וראייה מערכתית כוללת לגבי ההליכים השונים, שמסייעות ללקוחותינו לכל אורך הליך קבלת אזרחות ישראלית. 

מה חשוב לדעת לפני שמגישים בקשת אזרחות ישראלית?

הצטיידו בהמון סבלנות: חשוב מאוד לקחת בחשבון שהליכי קבלת אזרחות ישראלית עשויים לקחת זמן רב. עורך דין מומחה בתחום יקצר בוודאי את התהליכים ואת פרק הזמן הדרוש עד להשלמת המשימה, אבל עדיין ברור שלא תוכלו לסיים את התהליך תוך ימים בודדים.

התכוננו להגבלות: בתקופת הגשת הבקשה עשויות להיות מוטלות על מבקש האזרחות הגבלות שונות שכדאי להכיר ולהתכונן אליהן. במקרה של בן/ בת זוג הנשואים לאזרח ישראלי, למשל, מדובר בהליך אשר דורש עד שמונה שנים עד לקבלת אזרחות. התמקצעות רבת השנים של משרדינו מאפשרת לנו לקצר את אורך ההליכים ככל שניתן, לייעץ ללקוחותינו לגבי ההגבלות השונות ולפעול במקביל על מנת להסירן .

דאגו להסדרת אשרות השהייה: על מנת לאפשר שהייה רציפה בישראל באופן חוקי מבלי לפגוע בעמידה בקריטריונים של הליך קבלת האזרחות הישראלית או בתעודת תושב קבע בישראל, חשוב להקפיד על הסדרת אשרת השהייה כל אורך התהליך, לרבות קבלת אישורי עבודה במהלך תקופה.

התהליך לא בהכרח מסתיים עם קבלת האזרחות: בחלק גדול מהמקרים, גם לאחר קבלת האזרחות הישראלית יהיה צורך בביצוע פעולות נוספות. האזרחות הישראלית לראיה היא רק תנאי אחד לקבלת אשרת שהייה חוקית בישראל, המקנה למעשה תושבות, לצד אשרת ישיבת קבע ותנאים נוספים שעשויים לאפיין מקרה נתון. לכן זו עשויה להיות רק נקודת ההתחלה שלכם או של אדם הקרוב לכם, במסע לעבר הגשמת היעד.

משרדינו שוקל את האסטרטגיה הטובה ביותר לקבלת אזרחות ישראלית בכל מקרה ומקרה ומעניק סיוע משפטי מקצועי מהשורה הראשונה לכל לקוחותינו. 

קבלת אזרחות ישראלית – מתוך דף הפייסבוק של המשרד

ראו גם: ויזה לישראל