בקשה לקבלת מעמד בישראל לבן זוג הנשוי לישראלי

אחת הסיטואציות המרכזיות שמשרד הפנים מכיר בה כבסיס לקבלת אזרחות ישראלית היא נישואין לבן זוג ישראלי או קשר זוגי רב שנים בין בן זוג זר לבן זוג ישראלי.

ישראלים רבים מנהלים כיום זוגיות עם בני זוג זרים המתגוררים במדינה אחרת, קשרים אשר במקרים רבים אף מבשילים לכדי נישואין.

לעתים רבות הקשר מתנהל בשלט רחוק למשך חודשים ואפילו שנים, עד שמחליט בן או בת הזוג לעבור לארץ ישראל ולהתמסד עם בן הזוג הישראלי ולהגיש בקשה לאזרחות ישראלית לבן זוג הזר.

אולם, עובדת היות בן הזוג הזר נשוי לאזרח ישראלי אינה מעניקה לו מעמד בישראל באופן אוטומטי.

ההליך המדורג

הליך קבלת אזרחות לבן זוג זר של אזרח ישראלי, אשר מכונה גם "ההליך המדורג", הוא הליך הנמשך מספר שנים וכרוך בשלבים רבים עד לקבלת האזרחות. הוא מתחיל בהגשת בקשה למשרד הפנים וקביעת פגישה. 

לאחר מכן, מתחילים באיסוף המסמכים להגשת הבקשה להכרה בבני הזוג במשרד הפנים, הליך מרכזי אשר לעתים רבות בני זוג נתקלים בו בקשיים ובמהלכו אף נאלצים במקרים מסוימים להסתדר ללא אישור עבודה לבן הזוג הזר במשך חודשים רבים.

על מנת לקבל אזרחות ישראלית לבן זוג זר, על בני הזוג להוכיח את כנות קשרם לקבלת אשרת שהייה לבן הזוג מסוג ב/2, המקנה לבן הזוג הזר מבקש האזרחות רישיון שהייה קבוע והיתר עבודה בארץ.

לאחר השלב המשמעותי הזה, משרד הפנים ממשיך לערוך ביקורת שנתית של הקשר, על מנת להעניק את חידוש האשרה מדי שנה עד לקבלת האזרחות לבן זוג זר.

קשיים בתהליך

לא אחת משרד הפנים מערים קשיים על בני הזוג – נוקשות נוהל מתן מעמד לבני זוג, מורכבותו וכובד השפעתו מחייבים עמידה קפדנית בתנאיו ולעתים רבות מצריכים ייצוג משפטי לטובת מיצוי מלא של זכויות בני הזוג, ועל מנת שיוכלו לחיות יחד בישראל ולהתפרנס בכבוד עד לקבלת האזרחות המלאה.

הוכחת כנות הקשר בפני משרד הפנים עשויה להוות מכשול בדרך לאזרחות לבן הזוג הזר, שכן המבחנים שמעמיד לכך משרד הפנים הינם מאד ספציפיים וישנה חשיבות בהכרת מתודת הבדיקה של משרד הפנים, הבנת הדרך שבה הוא בוחן את כנות הקשר, והבאת ההוכחות המתאימות לכנות הקשר, בהתאם לדרישתו. 

יש לציין כי התנאי הראשון והמרכזי להוכחת כנות הקשר וקיום מערכת זוגית בין בני זוג היא מגורים משותפים.

מעבר לכך, כל קשר נבחן בהתאם לנסיבותיו ועל כן ליווי משפטי אישי לכל אורך הדרך, מההתחלה, יסייע לכך שבני הזוג המבקשים אזרחות לבן הזוג הזר יעברו את מבחני משרד הפנים בדרך המיטבית והקצרה ביותר האפשרית.

אזרחות ישראלית לבן זוג זר עם משרד עורכי דין זרי חזן ושות'

משרדינו בקיא בכל השלבים שעל בני הזוג לעבור יחד במשרד הפנים בדרך אל האזרחות; החל מאיסוף המסמכים השונים מארצות המוצא של בני הזוג, המשך בראיונות של בני הזוג במשרד הפנים וביקורי בית ועד ההחלטות הסופיות בנושא והליכי ערעור לגביהן.

משרדינו מתמחה בהכנת בני זוג לפני מפגשים עם משרד הפנים, הסברה וליווי התהליך וייעוץ משפטי במקרה הצורך.

משרד עו"ד זרי חזן בעל ניסיון רב גם בהגשת ערעורים על החלטות משרד הפנים בנושאים של מתן אזרחות ישראלית לבן זוג זר. 

יש לציין כי נוהל משרד הפנים של מתן אזרחות לבן זוג זר תקף גם לידועים בציבור ואף לבני זוג חד מיניים כמעט באותו האופן שהוא חל על זוגות נשואים הטרוסקסואליים.

משרדינו ייצג בהצלחה מקרים רבים ושונים של קבלת אזרחות לבני זוג זרים הנשואים לאזרחים ישראליים ורכש ניסיון רב בהליך זה בנושא בלשכות משרד הפנים השונות.

סיפורי לקוחות – מתוך עמוד הפייסבוק של המשרד

ראו גם:

טיפול בילדי בן זוג זר הנשוי לאזרח ישראלי

קבלת אזרחות דרך נישואין