ישראלים רבים מנהלים כיום זוגיות עם בני זוג זרים, ממדינה אחרת, שמבשילה אף לקשר של נישואין. אולם, עובדת היות בן הזוג הזר נשוי לאזרח ישראלי אינה מעניקה לו מעמד בישראל באופן אוטומטי.

הליך קבלת אזרחות לבן זוג זר של אזרח ישראלי, אשר מכונה גם "ההליך המדורג", הוא הליך הנמשך מספר שנים וכרוך בשלבים רבים עד לקבלת האזרחות.

משרדינו בקיא בכל השלבים שעל בני הזוג לעבור יחד במשרד הפנים בדרך אל האזרחות; החל מאיסוף המסמכים השונים מארצות המוצא של בני הזוג, המשך בראיונות של בני הזוג במשרד הפנים וביקורי בית ועד ההחלטות הסופיות בנושא והליכי ערעור לגביהן.

ההליך הראשוני של איסוף המסמכים הוא הליך מרכזי אשר לעתים רבות בני זוג נתקלים בו בקשיים ונאלצים להסתדר ללא אישור עבודה לבן הזוג הזר במשך חודשים.

על בני הזוג להוכיח את כנות קשרם לקבלת אשרת שהייה לבן הזוג מסוג ב/2 ולאחר מכן משרד הפנים עורך ביקורת שנתית של הקשר, על מנת להעניק את חידוש האשרה עד לקבלת האזרחות.

לא אחת משרד הפנים מערים קשיים על בני הזוג – נוקשות נוהל מתן מעמד לבני זוג , מורכבותו וכובד השפעתו מחייבים עמידה קפדנית בתנאיו ולעתים רבות מצריכים ייצוג משפטי לטובת מיצוי מלא של זכויות בני הזוג, ועל מנת שיוכלו לחיות יחד בישראל ולהתפרנס בכבוד עד לקבלת האזרחות המלאה.

יש לציין כי נוהל משרד הפנים של מתן אזרחות לבן זוג זר תקף גם לידועים בציבור ואף לבני זוג חד מיניים כמעט באותו האופן שהוא חל על זוגות נשואים הטרוסקסואליים.

משרדינו ייצג בהצלחה מקרים רבים ושונים של קבלת אזרחות לבני זוג זרים הנשואים לאזרחים ישראליים ורכש ניסיון רב בהליך זה בנושא בלשכות משרד הפנים השונות.

ראו גם:

טיפול בילדי בן זוג זר הנשוי לאזרח ישראלי