כמו שכולנו חווים, משבר הקורונה מביא עימו סוגיות חדשות שאנו נאלצים להתמודד עימו וסיטואציות לא צפויות שמחייבות מענה מידי.

חלק מסיטואציות האלה נוגעות לקשיים בהארכת ויזה לעובד זר בתקופת הקורונה ומציאת עובדים חדשים בתחומי הסיעוד, בתחום החקלאות ועוד מגוון תחומים, כאשר השמיים סגורים ללא הפשרות הגעה לארץ  עובדים זרים נתקלים בקשיים להיכנס לארץ כפי שהיהו נכנסים בעבר.

במסגרת זאת, הממשלה נקטה במספר צעדים ופרסמה הנחיות חדשות בנודע להארכת ויזה לעובד זר בתקופת הקורונה.

עקב ההנחיות החדשות המאפשרות לחלק מהעובדים שתוקף האשרה שלהם נגמרה במהלך תקופת הסגרים להמשיך לשהות בישראל למשך תקופה מסוימת מבלי להגיע ללשכת משרד הפנים.

כמו כן, ההנחיות גם מעניקות הקלות מסוימות בהעסקת עובדים זרים לתקופה זמנית, אם העובד הזר מתקל למצב שנתקע בחו"ל, בהעסקת עובדים זרים שכבר נמצאים בארץ כמספר חודשים ללא מעסיק באופן שאינו אפשרי במצב רגיל, וחידוש היתר העסקה בתקופת המשבר.

אף אם כבר ניתן בעניינו של העובד הזר פסק דין חלוט שמחייב אותו לצאת מן הארץ, ייתכן וניתן להאריך את תקופת שהייתו בארץ, לאור המשברים בענף התעופה.

למי פונים להארכת ויזה?

השורה התחתונה היא שהארכת ויזה לעובד זר חייבת להיעשות על פי הספר, וזאת במטרה להגדיל את הסיכויים להליך מהיר ולאישור של הבקשה. את התהליך יש להתחיל לפני שתם תוקף האשרה הקיימת – כלומר לפני תום ארבע שנים, תקופת ההיתר הנהוגה ברוב המקרים – באמצעות פנייה לרשות האוכלוסין וההגירה. מיותר אולי לציין שכיום, בעידן האינטרנט, ניתן לבצע את התהליך כולו באופן מקוון, ובכך לקצר אותו באופן משמעותי.

תהליך הבקשה של הארכת ויזה לעובד זר, ברמה הכללית, מבוסס על כמה שלבים עיקריים. ראשית, נדרש מילוי של טופס בקשה ייעודי להארכת האתר. לאחר מכן עליכם להמציא ולצרף את כל המסמכים הנדרשים במסגרת הבקשה ולשלם את האגרה. חשוב להגדיר ולהוכיח את הרציונל לבקשת ההארכה, בהתאם לנסיבות הספציפיות של המקרה. אם בקשת ההארכה נובעת מסיבות רפואיות, למשל אדם סיעודי שמצבו עדיין חמור ודורש טיפול סיעודי צמוד, יש לצרף מסמכים המצביעים על כך.

שימו לב שיש מקרים בהם הארכת היתר ההעסקה נעשית באופן אוטומטי. דוגמה לכך היא היתרים ניתנו לנכי צה"ל או לאנשים מבוגרים שגילם הנוכחי עומד על 85 ויותר, בהנחה שהנסיבות לגביהם לא השתנו. כך גם לגבי טיפול בילד נכה, כאשר גמלת הנכות שלו היא מקסימלית (100%) והילד אינו נמנה על האוכלוסייה של מסגרת מוסדית רלוונטית.

כמובן שמומלץ מאוד לבצע את התהליך כולו באמצעות משרד עורכי דין הפועל בתחום.

משרד עו"ד זרי חזן מתמחה בהארכת ויזה/אשרות לעובד זר גם בתקופת משבר הקורונה והינו מעודכן באופן שוטף לגבי כל הנחיה והקלה שמתפרסמת בנוגע להעסקת עובדים זרים בעת המשבר.

נתקלתם בבעיה בהארכת ויזה לעובד זר?

אם נתקלתם בבעיה בהארכת האשרה לעובד זר שאינכם מעסיקים או אם הנכם עובדים זרים שמעוניינים לדעת אם אתם יכולים להמשיך לשהות בארץ לאור משבר הקורונה, נשמח לעמוד לרשותכם. ייתכן כי ההנחיות החדשות יעניקו לכם אפשרות שלא הייתה פתוחה עבורכם בעבר.

למשרדנו ניסיון רב שנים בהתנהלות מול משרד הפנים, בקבלת היתרי עבודה, הגשת בקשות וכן ערעורים על החלטות משרד הפנים בערכאות המשפטיות השונות.

הסיטואציות החדשות שיצר משבר הקורונה מחייבות מתן מענה מידי, ואנו נשמח להעניק לכם אותו באמצעות יחס אישי ומקצועי בכל בעיה הקשורה להגירה ולהעסקה של עובדים זרים.
גם בזמנים של סגר או השבתת המשק ניתן לפנות למשרדינו בכל צורך ובכל שאלה בנוגע להארכת אשרה של עובד זר או בהעסקת עובד זר בזמן משבר הקורונה.