אחת העבירות המנהליות הנפוצות ביותר הינה העסקת עובד או עובדת זרה שאין להם אשרת עבודה חוקית בתוקף. מאחר שמדובר בעבירה מנהלית, בעבר היה מוטל בגין עבירת העסקה לא חוקית של עובד זר, קנס מנהלי, בדומה לעבירות תעבורה. עם זאת, החל מינואר 2012 חל שינוי מהותי של מדיניות רשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים, ומאותו מועד, המדינה החלה לנקוט בהליכים פליליים כנגד מעסיקים שעברו לכאורה עבירה של העסקת עובד זר ללא היתר. 

מיהו עובד זר לא חוקי?

השאלה הראשונה שחשוב לשאול היא מה הופך עובד זר לבלתי חוקי, או במילים אחרות: מהם הצעדים שיש לבצע על מנת שהעסקה תהיה חוקית במלוא מובן המילה. כלל האצבע הוא שאת ההעסקה ניתן לבצע רק לאחר שמקבלים היתר ברור ממשרד הפנים, מה שיתבצע לאחר שתוכח עמידה בכמה תנאים בסיסיים הנוגעים לחשיבות הבחירה בעובד הזר ובצורך שהוא עתיד למלא.

בנוסף לכך נדרש בחלק גדול מהמקרים הליך שונה עבור מקצועות שונים, למשל הגשת בקשה להעסקת עובד זר בסיעוד. מעבר להגשת הטפסים המתאימים ולתשלום היטל ההעסקה, יש צורך לדאוג לביטוח בריאות, ביטוח לאומי וביטוח פנסיוני עבור העובד, חוזה עבודה לעובד זר וכן הלאה. יש להכיר את הזכויות והחוות של המעסיקים בענפים השונים, הניכויים המותרים (והאסורים) משכר העובד הזר, התנאים הסוציאליים עליהם חשוב להקפיד וכן הלאה.

המשמעות היא שמומלץ מאוד לצאת לדרך רק לאחר שמבינים את ההליך ואת מה שהוא כרוך בו באופן מלא, ובעזרת משרד עורכי דין הבקיא בתחום.

ההשלכות של העסקת עובד זר לא חוקי

השורה התחתונה היא שמי שמעסיק עובד זר באופן שאינו חוקי, עלול להיתקל בסנקציות לא פשוטות. כאמור, בשנים האחרונות אנחנו עדים בהחמרה באכיפה כנגד העסקת עובד זר לא חוקי. ההשלכות הקשות של שינוי המדיניות שתואר מעלה, שנועד להרתיע מעסיקים מביצוע עבירת העסקה עובד זר ללא היתר, נוכח ריבוי עבירות כאלו, היא שבעשור האחרון, מוגש בעטיין כתבי אישום פליליים כנגד המעסיקים.

כך, מעסיק שנתפס בביתו או בבית העסק שלו מעסיק עובד זר ללא היתר העסקה, מזומן לחקירה פלילית וצפוי לקבל כתב אישום במסגרת הליך פלילי שיתנהל בבית הדין לעבודה. המקרים הללו נפוצים ביותר, ופקחי רשות ההגירה אף מבצעים ביקורים וביקורות פתע אצל מעסיקים, כדי לבדוק אם הם מעסיקים על פי החוק. האכיפה מתבצעת בצורה אינטנסיבית ולעתים, בצער רב, אף זכויות החשודים אינן נשמרות.

העסקת עובד זר

העסקת עובד זר

העסקת עובד זר ללא היתר עלולה על כן לגרור להסתיים ברישום פלילי ובעונש פלילי, החל מקנס כספי בסכומים משמעותיים ביותר, עבודות שירות, מאסר על תנאי ועד כדי מאסר של שנה אחת בגין העסקת עובד זר ללא היתר, הפרת זכויות העובד של העובד הזר, או אי החזקת מסמכים הנדרשים להעסקת העובד הזר כחוק.  מיותר אולי לציין שהיא צפויה להביא לכך שהמשך ההעסקה לא יאושר, מה שיותיר את האדם או הגוף הזקוקים לשירותים שמספק העובד הזר קרחים מכאן ומכאן.

העסקת עובד זר שלא כדין – תירוצים? לא בבית ספרנו!

סיבה נוספת לשמור על הכללים היא שבשנים האחרונות מגלות הרשויות ובתי המשפט בישראל אפס סבלנות למקרים של העסקה שלוקה בהיבט כזה או אחר. בין אם המעסיק הינו אדם פרטי, או חברה המיוצגת על ידי מנהליה, עבירת העסקת עובד זר ללא היתר אינה עושה הבחנות ואין להקל בהשלכות הפוטנציאליות של ביצוע העבירה. חשוב לזכור שאי ידיעת התקנות אינה פוטרת מעונש, כפי שאכן הוכח בלא מעט מקרים בשנים האחרונות. על אותו עיקרון, רצוי מאוד שלא להסתפק בקיום התנאים רק עד שמקבלים את האישור המיוחל להעסקת העובד הזר, אלא להקפיד על עמידה בתקנות לכל אורך הדרך. במיוחד אם משתנים נתונים לגבי סוג ההעסקה, התפקידים שהעובר הזר ממלא, המאפיינים של המקום או האדם המעסיקים אותו וכן הלאה.

כמו כן, אף אם העסקת עובד הזר ללא היתר הייתה זמנית בלבד ולאחר מכן התקבל היתר ההעסקה, עדיין עלולים להיות המעסיקים צפויים לכתב אישום בגין עבירה מנהלית של העסקת עובד זר ללא היתר.

משרד עו"ד זרי חזן ושות' מתמחה בייצוג מעסיקים בהעסקת עובד זר ללא היתר בתחומי הסיעוד, הניקיון, הגננות, הכנת המזון וכן בתחומים רבים אחרים. פעמים רבות זכה משרדינו להמיר את העבירה הפלילית של העסקת עובד זר ללא היתר בחזרה לקנס מנהלי, לבטל קנסות שהוטלו על מעסיקים או לצמצמם אותם באופן משמעותי. ייצוג משפטי מקצועי במקרים אלו הינו חיוני, ובמסגרת ההליכים הפליליים, הוביל משרדנו פעמים רבות לזיכוי מוחלט או לביטול ההרשעה.

גם לעובד זר לא חוקי יש זכויות

השאיפה היחידה שלכם היא לבצע את ההעסקה של העובד הזר על פי הספר, מה שימנע עונשים או סנקציות נגדכם, ויאפשר כמובן המשך העסקה לאורך זמן. אבל, וזה אבל גדול מאוד, חשוב למנוע מצב בו מוסיפים חטא על פשע ושוללים מהעובד הזר באופן מוחלט את הזכויות שלו. זכויות עובד זר לא חוקי צריכות להישמר, לפחות בחלקן, מה שעשוי להקטין מהסנקציות הצפויות כנגד המעביד כאשר הוא חוטא באופן ההעסקה. 

במילים אחרות: ככל שהעסקה כוללת יותר ויותר נקודות שנעשו בצורה שאינה תקנית, כך האדם או החברה שמבצעים זאת עלולים לחוות עונשים כבדים יותר, וכך הפנייה שלהם לקבלת סיוע משפטי וייצוג לכל אורך הדרך הופכת למהותית אפילו יותר.

למשרדינו ניסיון רב בייצוג מעסיקים בבית הדין לעבודה בעבירה של העסקת עובד זר ללא היתר ואנו מעניקים למעסיקים ליווי מקצועי לכל אורך ההליך עד להשגת הפתרון הטוב ביותר עבורכם, בהתאם לנסיבות העניין. 

משרדינו ייצג מגוון מעסיקים בנושא זה, חלקם בעלי פרופיל גבוה בעולם העסקי והציבורי, ועל כן אנו מודעים לחשיבות הטיפול הרגיש בנושא, מפאת ההשלכות שיכולות להיות להרשעה פלילית ללא קשר לגובה הקנס אשר יוטל על הנאשם.

יש להדגיש כי קיימת חשיבות מכרעת לפנייה לעו"ד מומחה בנושא מייד עם מעצרו של עובד זר לא חוקי אצל המעסיק, על מנת להשיג את התוצאה המשפטית הטובה ביותר.

יש לכם שאלות נוספות על העסקת עובד זר שלא כדין? משרד עו"ד הגירה זרי חזן ושות' ילווה אתכם מהרגע הראשון ועל כן אנו ממליצים להיוועץ בעורך דין מומחה לייצוג מעסיקים. 

פניה לעו"ד המתמחה בייצוג מעסיקים בעבירה של העסקת עובד זר ללא היתר, תאפשר לנו ללוות אתכם מהרגע הראשון; כך נוכל לסייע לכם להתכונן לחקירות המשטרה ולהמליץ לכם על האסטרטגיה המשפטית המתאימה ביותר למקרה שלכם, על מנת להגיע לתוצאה המיטבית במסגרת הנסיבות של המקרה.