העסקת עובד זר ללא היתר – ייצוג מעסיקים 

אחת העבירות המנהליות הנפוצות ביותר הינה העסקת עובד או עובדת זרה שאין להם אשרת עבודה חוקית בתוקף. מאחר שמדובר בעבירה מנהלית, בעבר היה מוטל בגין עבירת העסקה לא חוקית של עובד זר, קנס מנהלי, בדומה לעבירות תעבורה. עם זאת, החל מינואר 2012 חל שינוי מהותי של מדיניות רשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים, ומאותו מועד, המדינה החלה לנקוט בהליכים פליליים כנגד מעסיקים שעברו לכאורה עבירה של העסקת עובד זר ללא היתר. 

ההשלכות הקשות של שינוי מדיניות זה, שנועד להרתיע מעסיקים מביצוע עבירת העסקה עובד זר ללא היתר, נוכח ריבוי עבירות כאלו, היא שבעשור האחרון, מוגש בעטיין כתבי אישום פליליים כנגד המעסיקים.

כך, מעסיק שנתפס בביתו או בבית העסק שלו מעסיק עובד זר ללא היתר העסקה, מזומן לחקירה פלילית וצפוי לקבל כתב אישום במסגרת הליך פלילי שיתנהל בבית הדין לעבודה. המקרים הללו נפוצים ביותר, ופקחי רשות ההגירה אף מבצעים ביקורים וביקורות פתע אצל מעסיקים, כדי לבדוק אם הם מעסיקים על פי החוק. האכיפה מתבצעת בצורה אינטנסיבית ולעתים, בצער רב, אף זכויות החשודים אינן נשמרות.  

העסקת עובד זר ללא היתר עלולה על כן לגרור להסתיים ברישום פלילי ובעונש פלילי, החל מקנס כספי בסכומים משמעותיים ביותר, עבודות שירות, מאסר על תנאי ועד כדי מאסר של שנה אחת בגין העסקת עובד זר ללא היתר, הפרת זכויות העובד של העובד הזר, או אי החזקת מסמכים הנדרשים להעסקת העובד הזר כחוק. 

בין אם המעסיק הינו אדם פרטי, או חברה המיוצגת על ידי מנהליה, עבירת העסקת עובד זר ללא היתר אינה עושה הבחנות ואין להקל בהשלכות הפוטנציאליות של ביצוע העבירה. כמו כן, אף אם העסקת עובד הזר ללא היתר הייתה זמנית בלבד ולאחר מכן התקבל היתר ההעסקה, עדיין עלולים להיות המעסיקים צפויים לכתב אישום בגין עבירה מנהלית של העסקת עובד זר ללא היתר.

משרד עו"ד זרי חזן ושות' מתמחה בייצוג מעסיקים בהעסקת עובד זר ללא היתר בתחומי הסיעוד, הניקיון, הגננות, הכנת המזון וכן בתחומים רבים אחרים. פעמים רבות זכה משרדינו להמיר את העבירה הפלילית של העסקת עובד זר ללא היתר בחזרה לקנס מנהלי, לבטל קנסות שהוטלו על מעסיקים או לצמצמם אותם באופן משמעותי. ייצוג משפטי מקצועי במקרים אלו הינו חיוני, ובמסגרת ההליכים הפליליים, הוביל משרדנו פעמים רבות לזיכוי מוחלט או לביטול ההרשעה.

למשרדינו ניסיון רב בייצוג מעסיקים בבית הדין לעבודה בעבירה של העסקת עובד זר ללא היתר ואנו מעניקים למעסיקים ליווי מקצועי לכל אורך ההליך עד להשגת הפתרון הטוב ביותר עבורכם, בהתאם לנסיבות העניין. 

משרדינו ייצג מגוון מעסיקים בנושא זה, חלקם בעלי פרופיל גבוה בעולם העסקי והציבורי, ועל כן אנו מודעים לחשיבות הטיפול הרגיש בנושא, מפאת ההשלכות שיכולות להיות להרשעה פלילית ללא קשר לגובה הקנס אשר יוטל על הנאשם.

יש להדגיש כי קיימת חשיבות מכרעת לפנייה לעו"ד מומחה בנושא מייד עם מעצרו של עובד זר לא חוקי אצל המעסיק, על מנת להשיג את התוצאה המשפטית הטובה ביותר.

משרד עו"ד הגירה זרי חזן ושות' ילווה אתכם מהרגע הראשון ועל כן אנו ממליצים להיוועץ בעורך דין מומחה לייצוג מעסיקים. 

פניה לעו"ד המתמחה בייצוג מעסיקים בעבירה של העסקת עובד זר ללא היתר, תאפשר לנו ללוות אתכם מהרגע הראשון; כך נוכל לסייע לכם להתכונן לחקירות המשטרה ולהמליץ לכם על האסטרטגיה המשפטית המתאימה ביותר למקרה שלכם, על מנת להגיע לתוצאה המיטבית במסגרת הנסיבות של המקרה.