"משרדינו מייצג מעסיקים של עובדים זרים מכל הקשת המסחרית מזה שנים רבות ומתמחה בדיני עבודה וחוקי העסקת עובדים זרים בישראל"

מעסיקי עובדים זרים מחויבים לפעול בהתאם לחוקי העסקת עובדים זרים בישראל, לשלם מס מעסיקים (היטל עובד זר), לקבל רישיון העסקת עובד זר ועוד.

תנאי העסקת עובד זר

לפני שמעסיקים עובד זר חשוב לדעת כי תנאי העסקת עובד זר זהים ברובם הגדול לתנאי העסקת עובדים ישראליים.

כך למשל, העובדים הזרים זכאים לקבל ביטוח לאומי לעובד זר, שכר מינימום, חופשה שנתית, תשלום דמי נסיעה, דמי הבראה, פיצויי פיטורין, ביטוח פנסיוני לעובדים זרים ועוד.

על המעסיק לדאוג להם למגורים בתנאים הולמים ולביטוח רפואי.

עם זאת, בחלק מהמקרים כן ניתן להצביע על תנאים הייחודיים לעובד הזר. תנאי ההעסקה משתנים בהמשך לכך בהתאם למקצוע, וישנן תקנות ספציפיות שמותאמות לעובדים הזרים בהתאם לתחומי ההעסקה השונים.

לכן חשוב לבצע בדיקה מקיפה של התנאים הדרושים, בהתאם למאפייני ההעסקה והמקצוע של העובד הזר, ולהקפיד על ביצוע נכון של התהליך, מ-א' ועד ת'.

התנאים בכל מקרה חייבים להיות מפורטים באופן מלא בהסכם עבודה, עליו יש לחתום ולהחתים את העובד כתנאי הכרחי לקראת תחילת ההעסקה.

מכיוון שמדובר בנושא מורכב בעל השלכות אפשריות רבות, כפי שנראה מיד, רצוי לבצע את התהליך באמצעות משרד עורכי דין הבקיא בתחום.

העסקת עובד זר ללא היתר

בשנים האחרונות, אנחנו עדים ליותר ויותר מקרים בהם אנשים מבצעים העסקת עובד זר ללא היתר, בין אם מחוסר ידיעה ובין אם עקב המחשבה שהם יוכלו להתחמק מלשון החוק ובכך לחסוך כספים.

בפועל זוהי טעות מוחלטת, מכיוון שיש כיום אכיפה מקיפה בנושא.

נקודת המוצא היא שהעסקת עובד זר חייבת להיות בהתאם לתקנות, לנהלים ולחוקים, על מנת למנוע תביעות מיותרות שעשויות להגיע לסכומי כסף גבוהים, לעתים רק מפאת אי בקיאות בחוק.

הגובה של קנסות מנהליים עומד על כמה אלפי או עשרות אלפי שקלים, עבור כל עובד שהעסקתו נעשתה שלא כדין, או אפילו קנס כפול במקרה של עבירות חוזרות.

זאת ועוד, הפרת זכות עובד זר עלולה להגיע לכדי עבירה פלילית שבצידה עונש מאסר וקנסות בסכומים גבוהים אפילו יותר.

שימו לב שלא מדובר כאן רק במקרה בו לא מקבלים היתר, אלא בעבירות נוספות דוגמת אי החזקה של המסמכים הרלוונטיים להעסקה או מצב בו לא מוסרים לרשויות את פרטי השכר ורשימת הניכויים שלו.

משרדינו מייעץ למעסיקים בכל הקשור לאופן העסקת עובד זר, לזכויות, והתשלומים השונים המגיעים לעובד על פי חוקי העבודה בישראל ואף מייצג מעסיקים במקרים של אי עמידה בתנאים אלה.

הן בראשית ההעסקה, הן במהלך ההעסקה והן בסיום יחסי עובד-מעביד, עשויות לעלות שאלות משפטיות שונות בעלות השלכות כלכליות וסוציאליות עצומות, הן למעסיק והן לעוסק.

לשם כך, יש צורך בייעוץ משפטי צמוד שיאפשר לכם לקבל מענה לשאלות המשפטיות השונות ולהבטיח את עמידתכם בחוק.

הניסיון הייחודי של משרד עו"ד זרי חזן ושות' שחולש הן על תחום דיני העבודה והן על תחום דיני ההגירה לישראל, מאפשר למשרד להעניק מענה כולל בכל ההיבטים של העסקת העובד הזר ובתנאי העסקת העובדים הזרים.

בין לקוחותינו שלל חברות גדולות כקטנות מתחומי ההיי-טק, המסעדנות, הסיעוד, החקלאות ועוד, ועל כן ביכולתנו להעניק מענה מקצועי לעילא לגבי תנאי העסקת עובד זר בתחומים השונים.

תנאי העסקת עובד זר הינו עניין מורכב למי שאינו בקיא בדיני העבודה במדינת ישראל.

אנו ממליצים לכם לפנות לייעוץ משפטי בנושא על מנת להעסיק עובדים בהתאם לחוק ולהימנע מהסתבכות עתידית.