19 אוקטובר 2020

אשרות עבודה ומבקר למומחים זרים המגיעים לישראל

בעקבות תהליכי הגלובליזציה והתפתחות מקצועות ההייטק השונים, גדל הביקוש להעסקת מומחים זרים שאת הידע והמומחיות שלהם לא ניתן להשיג בארץ.

חברות ישראליות ובינלאומיות אשר מעונייניות בהעסקת עובדים זרים בכל מיני תפקידים אשר דורשים הכשרה או מומחיות מסוימת, מחוייבות בהגשת בקשה להיתר עבודה מומחה זר מרשות האוכלוסין וההגירה.

את התהליך יבצעו באמצעות סיוע וליווי צמוד של עורך דין לענייני הגירה בישראל, אשר מכיר את החוקים וידע כיצד לעשות את זה באופן חוקי ולהימנע מבעיות עתידיות.

מיהו מומחה זר?

בשנת 2001 התקיימה ועדה הנקראית "ועדת בוכריס" והיא הכירה לראשונה במעמד של מומחה זר בישראל. מומחה זר הוא אזרח מדינה זרה אשר חברה או ארגון מחליטים להעסיק על מנת לייעל ולשפר תהליכים בארגון. הצורך הזה קיים במומחים שאת הידע והמומחיות שלהם לא ניתן להשיג בישראל ממגוון סיבות.

מבחינת מעמד המומחה, למומחה הזר יש מעמד מועדף על כל עובד זר אחר, אך החוקים, התקנות והנהלים המסדירים את העסקתו שחלים עליו הינם בדיוק כמו של כל עובד זר.

אשרת כניסה לישראל -אילו אשרות ניתן לקבל?

בכל הקשור בהעסקת עובדים זרים לצרכים שונים, בין אם מדובר בעובד זמני או מומחה זר שתי האשרות הרלוונטיות הינן אשרה ב-1 ואשרה ב-2. אשרת עבודה מסוג ב-1 הינה אשרה המעניקה את האישור לעבודה זמנית בישראל.

אשרת מבקר ב-2 הינה אשרה המאפשרת ביקור לצורך תיירות או עסקים בישראל. חשוב לדעת כי את אשרת העבודה יקבל המעסיק ולא עובד אזרח מדינה זרה.

כיצד מקבלים אשרת עבודה ב/1?

אשרת עבודה ב/1 הינה ויזת מבקר עם רישיון עבודה. כל אזרח זר אשר מעוניין לעבוד במדינת ישראל, מחוייב בקבלת אשרת כניסה והן אישור עבודה. החוק הישראלי אוסר על העסקת עובדים זרים ללא ההיתר מרשות ההגירה והאוכלוסין.
במסגרת התהליך, יש לעבור ארבעה שלבים עיקריים על מנת לקבל ויזת עבודה לעובדים זרים. להלן השלבים:
1.יש להגיש בקשה להיתר העסקה מרשות מינהל האוכלוסין בישראל.
2.לאחר קבלת ההיתר, יש להגיש בקשת ויזת כניסה ממשרד הפנים.
3.את האשרה יש להנפיק בשגרירות של מדינת המוצא של העובד.
4.לבסוף יוכל לקבל אישור מתוקף האשרה לכניסות מרובות לישראל.

אשרת כניסה חוזרת לעובד זר

אשרה המיועדת עבור עובדים זרים חוקיים בישראל, אשר מעוניינים לצאת לחופשה בארץ מוצאם ולחזור למקום עבודתם באופן חוקי. בנוסף לכך, באמצעות האשרה יכול המעסיק לדווח על כך שהעובד שלו נוסע והוא יוכל להעסיק מחליף בזמן הזה. את הבקשה לאשרה על העובד להגיש עם המעסיק שלו ולבקש אשרה כניסה חוזרת למדינה.

עורך דין לענייני הגירה לישראל

כאמור, את תהליך קבלת ויזת עבודה לעובדים זרים יש לבצע בליווי של עורך דין לענייני הגירה מנוסה ומקצועי. משרד עורכי הדין זרי חזן ושות' הינו משרד המתמחה בכל דיני הכניסה לישראל, אשרות שהייה במדינה, ניוד מומחים ועובדים זרים למדינה, אשרת כניסה חוזרת לעובד זר, הארכת האשרה שניתנה ועוד.

מייסד המשרד הינו עורך הדין זרי חזן אשר מכהן כיושב הראש של ועדת הגירה ועובדים זרים של לשכת עורכי הדין. חזן פועל רבות לשיפור התנאים והיחס לעובדים הזרים במדינת ישראל, ומכיר את התחום על כל רבדיו. לפרטים נוספים וייעוץ ראשוני לגבי אשרת כניסה חוזרת חייגו עכשיו למשרד 03-6918636 ונשמח לעמוד לשירותכם בכל עת.